Точно в 12 часа в Берковица прозвучаха сирените и всички жители и гости на града сведоха глава в знак на преклонение пред подвига на загиналите за свободата и независимостта на Родината.
На церемония, организирана от Община Берковица и Музеен комплекс, пред паметника на Христо Ботев бе почетена паметта му и тази на загиналите за свободата на България. Ученици от Второ ОУ „Христо Смирненски“ с класен ръководител Валя Крумова изнесоха рецитал за Ботев.
На събитието присъстваха народният представител д-р Илиян Тимчев, кметът на Община Берковица инж. Милчо Доцов, зам.-кметовете Радослав Найденов, Ася Велиславова и Биляна Тодорова, служители на администрацията, учители, ученици, общественици и граждани. По традиция пред паметника на българския поет и революционер бяха поднесени венци и цветя.