На 13 ноември 2018 г. зам.-кметът Радослав Найденов взе участие в международна конференция „Образование и бизнес: Без граници“, проведена в хотел „Маринела“ в столицата. Събитието се излъчи на живо в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR, преки излъчвания на сайта www.bgonair.bg и чрез Facebook Live. То бе открито с изпълнение на Берковската духова музика. Международната конференция бе трибуна на нови идеи, вдъхновяващи примери и обмяна на ценен опит с известни експерти от България и света. В 4-минутно експозе,
зам.-кметът Радослав Найденов представи нашата община, Северозапада и общуването без граници. Ето какво сподели той: „ Образованието и културата са неразривно свързани. Ние започнахме с Берковската духова музика. Тя е културната визитка на Берковица и има над 50-годишна история. Зад гърба й стои Младежка духова музика, която се подготвя в момента и ще бъде нейно наследство. Ще ми позволите малко предистория. През 2006 година няколко български и сръбски
общини се обединихме. Това бяхме общините Берковица, Вършец, Чупрене, Чипровци, Годеч и сръбските Зайчар, Димитровград, Пирот и Княжевац. Обедини ни не друго, а това, че сме с еднакви показатели и сме близки географски. Обедини ни това, че имаме едни и същи проблеми – застаряващо население, миграция на младите и липса на перспектива. Обедини ни надеждата, че заедно ще можем да кандидатстваме, че заедно ще изпълняваме проекти и ще правим културен обмен. Какво се получи за тези години? Подобрихме културния обмен. Определено ние имаме фолклорен фестивал, който е с над 60-годишна история. В него взимат участие талантливи музиканти, певци и състави. Децата от България и Сърбия взимат участие в Международния детски фестивал на изкуствата „Лачени обувки“, който е на 26 години. И така преди две години, съвместно с Берковската духова музика, направихме фестивала на духовите оркестри. Той е много популярен, радва се на хиляди хора от страната, които идват от различни краища. Да, успяваме със скромни усилия и средства, изцяло с общинския бюджет да се справим и културният обмен се получава. Но дали ни е достатъчно? Мога да си позволя да направя паралел с Княжевац. Там държавата и общината вървят ръка за ръка. Преди години направиха мащабен проект, който е за ски писта на Бабин зуб. Имат 13 км. писти и хотели. Резултатът е, че когато държава, общините и бизнеса работят ръка за ръка нещата се получават. При нас за съжаление не е така. Ние също имаме амбициозен проект и бих призовал държавата да ни помогне и да не мобилизира всички сили и средства в Банско, защото най-изостаналият край на България е Северозападът. Така, че много бих се радвал като говорим за бизнес и образование, да се гледа пропорционално на всички краища на България, защото децата са едни и същи, и всички имат право на образование. Да, границите станаха малки. Да, всички виждаме какво става по света. Болно ми е, че когато по Еразъм, Коменски и др. програми правим обмен, идват при нас, отиват си, оставаме с добри впечатления, но нищо не се променя. НЯКЪДЕ ГРЕШИМ ВСИЧКИ. Така, че ще се радвам не само да гледаме, но и реално да се съревноваваме с другите страни. От наша страна бихме положили максимални усилия за това, даже мисля, че ги полагаме. ПРОСТО ИСКАМЕ ПРОМЯНА!“
Сред присъстващите лектори на конференцията бяха Н.Пр. Масато Ватанабе, посланик на Япония, Проф. Иван Илчев, Член-кор. на БАН, Камен Воденичаров, продуцент, Диого Перейра Алманаси, студент от Бразилия, Чиприан Михали, директор за Западна Европа на Международната агенция за франкофония и др.
Международната конференция „Образование и бизнес“ се провежда от 2014 г. по инициатива на национална телевизия Bulgaria ON AIR. В 8-те досегашни издания, във фокуса на събитието попадат широк спектър от теми, свързани с образованието, устойчивите общности, лидерството, медиите, комуникациите, регионите и други важни за обществото дискусии. Тя посочва пътя на знанието в сферата на науката, културата, творчеството и технологиите. Международната конференция фокусира вниманието на балканските държави, общините и бизнеса върху превръщане на образованието в акселератор за икономически растеж.