Проектът „Не ме изключвай“ е международен – ще се изпълнява от училища от 5 държави- Германия, Италия, Гърция, Турция и България и е с продължителност две години.
Темата е изключително злободневна за българското училище – привличане и задържане на учениците в образователната система.
Целите на проекта са : 1) насърчаване на реинтеграцията на ученици, на тези, които нямат основни умения; идентифициране на риска от отпадане, насърчаване на интеграцията на ученици със специални образователни потребности в училище и в обществото; 2)прилагане на нови стратегии за преодоляване на социалното изключване и проблема с преждевременното напускане на училище; 3) прилагане на нови методи в областта на социалното и емоционалното развитие на децата; 4) създаване на стимулираща учебна среда и подходи за подпомагане на социалното и емоционалното развитие на детето; 5) предоставяне на различни методи на обучение и споделяне на добрите практики.
Екипи от по 5 ученици и двама учители ще посетят всяка една държава-партньор по проекта и ще работят на местно и международно ниво по посочените проблеми.
Запознавайки се и сравнявайки различните образователни системи, учителите и учениците ще обменят добри практики и иновации в образователния процес. Учениците ще опознаят различни култури, ще подобрят езиковите си и ИКТ умения.
От 25 до 29 януари 2018 г. в гр. Кавала, Република Гърция се проведе първата транснационална среща по проект „Еразъм+“ – „НЕ МЕ ИЗКЛЮЧВАЙ!“, на която присъстваха директорът на училището –Христина Христова и Людмила Йолова, учител по английски език. Там те се срещнаха с учителите и учениците на училището-домакин и другите участници от петте държави-партньори.
Всички партньорски училища представиха своите училища, градове и страни пред останалите. Всяко училище предложи лого на проекта, за което предстои конкурс чрез гласуване и избор на най-доброто лого. Също така бе обсъден календар на бъдещите мобилности и дейности за целия двугодишен период.
За участниците в транснационалната среща домакините бяха подготвили богата културна програма – бяха разгледани типични забележителности на Кавала, като Стария град, замъкът Имарето и къщата на Мехмед Али. Гостите посетиха Археологическия обект на Филипи и Баптистерията в село Лидия.
Срещата премина изцяло в дух на приятелство, партньорство, обмен на идеи и творчески проекти.
От 18 до 24 април 2018 г. Лесотехническата професионална гимназия ще е домакин на следващата среща по проекта.