ПИСМЕНО СТАНОВИЩЕ НА МБАЛ-БЕРКОВИЦА СЛЕД ПРОВЕДЕНО ЗАСЕДАНИЕ НА МЕДИЦИНСКИЯ СЪВЕТ НА 11.02.2016 Г.
На заседанието си Медицинския съвет обсъди промените, заложени в проекта на Наредба за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ с които НЗОК сключва договори и Наредба № 11 от 09.12.2015г. за определяне пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК.
След проведените обсъждания, Медицинският съвет излиза със следното становище:
1.Неврологично отделение, което е с първо ниво на компетентност, до момента е работило по три клинични пътеки. Дейността по тях е била достатъчна за капацитета на отделението. След приемане на двете наредби в структурата по неврология ще може да се работи само по една клинична пътека „Долекуване след прекаран тежък мозъчен инсулт”, дейност която до сега не сме изпълнявали и за която ще се изискват нови условия.
2.В структурата на акушеро-гинекологично отделение с първо ниво на компетентност, до момента се работи по единадесет клинични пътеки, от които осем клинични пътеки са с оперативна намеса. След влизане в действие на новите наредби, в отделението не могат да се изпълняват операции на женски полови органи. Отделението ще може да работи само по четири клинични пътеки – аднексит, бременност с повишен риск, раждания и грижи за новородено дете, която дейност ще бъде крайно недостатъчна за издръжката на отделението.
3.Изпълняваните до момента в хирургично отделение клинични пътеки са дванадесет броя. След влизане в сила на наредбите, дейността на отделението се свежда в изпълнение само на четири КП: операции на апендикс, хернии, парапроктит и перитонит.
4.Във вътрешно отделение може да отпадне само една клинична пътека – гастродуоденит, по която до момента сме работили и се лекуват достатъчно нуждаещи се пациенти.
5.Детско отделение на този етап ще запази дейността си по четири клиничните пътеки, които са достатъчни.
Посочените по-горе факти дават основание за ограничаване дейността на неврологично, хирургично и АГ отделение с първо ниво на компетентност, което ще доведе до недостатъчно финансиране на болницата ни.
Един от критериите за финансиране е отдалечение на МБАЛ-Берковица над 60 км. от най-близката болница за активно лечение с разкрито спешно отделение. През последните три години МБАЛ-Берковица е финансирана като болница в район със затруднен достъп на населението до медицинска помощ, благодарение на която финансова помощ болницата е функционирала. Липсата на такива средства ще доведе до финансов колапс.
В заключение нашето категорично становище е, че приемането на тези наредби ще доведе до тотално намалена дейност и невъзможност лечебното заведение да се издържа в същата структура. МБАЛ-Берковица ще бъде принудена да закрие цели отделения – неврологично, хирургично и акушеро-гинекологично, поради факта че намалената дейност ще доведе до деквалификация на специалистите, работещи в тези отделения и те ще бъдат принудени да си потърсят работа в други лечебни заведения с по-голям обем на дейност. Болницата и в момента функционира с критичен минимум специалисти.
Изразяваме категоричното си несъгласие с тези наредби, като инструмент, с който ще се сложи край на съществуването на общинското здравеопазване.
МЕДИЦИНСКИ СЪВЕТ:
1.Юлия Веселинова
2.Мариела Генова
3.Д-р Маргарита Стоичкова
4.Д-р Никифор Илиев
5.Д-р Емил Дойков
6.Д-р Румен Цонков
7.Д-р Владимир Статков
8.Д-р Димитър Младенов