Ученици и учители от Гимназия „Д-р Иван Панов”, гр. Берковица взеха участие в петата работна среща в гр. Драма, Гърция по проект „Нови и алтернативни възможности за развитие на туристически предприятия” по Програма „Леонардо да Винчи”
От 21 до 26 април 2012 година в гр. Драма, Република Гърция се проведе петата работна среща по проект „Нови и алтернативни възможности за развитие на туристически предприятия” по Програма „Леонардо да Винчи”. В нея взеха участие партньорите по проекта от Турция, Гърция, Полша и Белгия. България бе представена от Гимназия „Д-р Иван Панов” гр. Берковица.
Още в деня на пристигането любезните гръцки домакини организираха чудесно посрещане в таверна с изпълнения на бузуки на живо. Отличното настроение , с което започна срещата, продължи по време на целия престой в Гърция.
Вторият ден бе посветен на остров Тасос – вълнуващо пътуване с ферибот, очарователни гледки, лазурно море, един много зелен остров с красиви малки селища.
Третият ден бе изключително делови – участниците бяха приети от директора на Първа професионална гимназия в Драма, от кмета на града, участваха в пресконференция за местните медии. А следобедните часове бяха посветени на наблюдения на парапланерни полети в аероклуб „AIOLOS” гр.Драма.
На четвъртия ден участниците в проекта представиха своите нови презентации, бизнес планове, електронни брошури, видеоклипове. Берковските гимназисти показаха много високо ниво на презентационни и езикови умения на английски език, изявиха се и като художници в изработването на постери по темата на проекта. След активната делова среща домакините организираха пътуване до пещерата „ Изворите на река Ангитис”- единствената благоустроена пещера в цяла Гърция, през която минава и излиза на повърхността голяма река. На път за пещерата ни показаха нагледно как се прави селски туризъм – в едно малко селце женски кооператив произвежда и предлага доста атрактивно местните продукти- сладка, ликьори, тестени изделия. Но изненадите тепърва ни очакваха. Вечерта , наречена изненада, бе в малкото селце Монастираки, намиращо се на 3 км от Драма. Там бяхме посрещнати от изключително милите и гостоприемни домакини от Културното и образователно общество, създадено през 1976 г. с цел популяризиране на местните традиции и организиране на фолклорни фестивали.Всички вкусни ястия, които опитахме, бяха приготвени и поднесени от местните жители. Но кулминацията на вечерта беше изпълнението на живо на оркестър от гъдулки и дайрета. В буйните танци се включиха както гостите, така и домакините.Емоцията продължи и с танци в автобуса, където много активни бяха турските ни приятели- пилотите от «Anatolan balloons”.
В последния ден от официалната визита бяха обсъдени финалните дейности по проекта, а екскурзията ни заведе в древния град на Филип Македонски- Филипи със запазения амфитеатър и археологически паметниции, както и в малкото курортно селище на брега на морето- Ираклица, където опитахме морски деликатеси и направихме първите слънчеви бани за годината, а някои дори се осмелиха да се изкъпят в морето.
С много емоции, снимки, дори сълзи на раздяла бе изпълнена прощалната вечер. И отново музиката на балканските народи, отличните танцьори, младостта, красотата и приятелството направиха тази вечер неповторима и незабравима за всички.
Преди отпътуването за България българската група посети и красивия морски град Кавала.
Една седмица, изпълнена с много нови впечатления, приятелства, делови срещи, музика и танци, седмица, която всички ще помнят дълго!